back2school
WP Dodatek specjalny Partner dodatku
Agnieszka Gotówka , 31 sierpnia 2018

Jak dzieci mogą kreatywnie spędzać czas na świetlicy?

Partner dodatku
Świetlica szkolna to miejsce, w którym uczniowie mogą bezpiecznie czekać na lekcje lub rodziców. Przez niektórych bywa traktowana jako zło konieczne i kojarzy się z nudą, ale wcale tak nie musi być. Te kilka godzin można spędzić na świetnej zabawie, łącząc ją z nauką.

Zadania, jakie stawia się przed opiekunami w świetlicy, są wbrew pozorom trudne. Z jednej strony mają oni zapewnić dzieciom opiekę, z drugiej zaś – życzliwą pomoc i wsparcie. W pomieszczeniu, w którym przebywają uczniowie różnych klas, musi panować miła i spokojna atmosfera. Niektórzy będą chcieć obrabiać lekcje, a inni – nawiązywać nowe znajomości i się bawić. Jak to zrównoważyć?

Dla każdego dobry kąt

W świetlicy musi być miejsce na różne aktywności. Z całą pewnością powinien znajdować się w niej kącik do nauki. Wiele uczniów to właśnie tam zechce odrabiać lekcje, w czym chętnie pomagają albo nauczyciele opiekujący się dziećmi, albo starsi uczniowie. Nie może więc tam zabraknąć przyborów szkolnych – czystych kartek, kredek, długopisów, linijki, cyrkla czy kątomierza i ekierki. Niezbędne są też farby, plastelina czy bibuła, które przydadzą się do prac plastycznych. Te w świetlicy są bardzo chętnie wykonywane, zwłaszcza jeśli jest w niej specjalne miejsce, w którym prezentowane są prace uczniów.

Co powinno znaleźć się w świetlicy?

Szkoły najczęściej dbają o wyposażenie świetlicy. Zdarza się jednak, że nie wszystkie takie miejsca są właściwie finansowane. Jeśli więc nasze dziecko spędza tam wiele godzin, a my mamy taką możliwość, warto kupić choć kilka szkolnych przyborów i przekazać je nauczycielom opiekującym się dzieckiem. Takie zakupy warto zrobić przy okazji kompletowania szkolnej wyprawki, tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.

To właśnie wtedy w sklepach jest największych wybór przyborów i akcesoriów niezbędnych dla ucznia w bardzo atrakcyjnych cenach. By się o tym przekonać, warto odwiedzić hipermarket Carrefour lub zajrzeć na stronę Carrefour.pl. Ceny tam są niskie, a ilość produktów dedykowanych uczniom ogromna. W weekend z aplikacją "Mój Carrefour" otrzymuje się dodatkowy rabat 10 proc. nie tylko na przybory szkolne, ale i pozostałe zakupy. To pozwala zaoszczędzić, a przy tym kupić wszystko, co niezbędne.

Czas na zabawę!

Świetlica kojarzy się z miło spędzanym czasem. I dlatego też powinna się znaleźć w niej przestrzeń, w której będzie można swobodnie się bawić. Na półce obok zabawek, po które chętnie sięgną młodsze dzieci, leżą najczęściej gry planszowe i puzzle.

Źródło: Shutterstock.com

Nic również nie stoi na przeszkodzie, by w świetlicy organizować konkursy, wystawy czy imprezy tematyczne. To dobry sposób na integrację uczniów, którzy też chętnie pomagają w organizacji tego typu wydarzeń.

Dobrym pomysłem jest przygotowywanie przez nauczycieli tzw. quiet boxów. To pudełka, w których na każdy dzień tygodnia są przygotowane określone zadania. Dzieci czeka więc niespodzianka. Jednego dnia być może będą musiały przygotować własną grę planszową lub układankę. Do tego przydadzą się im podstawowe przybory szkolne oraz głowa pełna pomysłów! Taka zabawa inspiruje i pobudza wyobraźnie. Uczy też pracy zespołowej.

Czas spędzony w świetlicy nie musi być nudny. Niektóre z dzieci przebywają tam nawet kilka godzin w tygodniu, a to oznacza mnóstwo czasu do zagospodarowania! Nauczyciele pracujący w takich miejscach dbają o to, by dzieci oczekujące na lekcje czy rodziców znalazły nie tylko dobrą przestrzeń do nauki, ale też świetnej zabawy z innymi uczniami.

Sprawdź ofertę w sklepach Carrefour i na Carrefour.pl